Vyvíja prototypy mestských a sociálnych inovácií s využitím participácie. Haris Biskos na Art & Tech Conference

Grécky urbanista a architekt Haris Biskos vystúpi na konferencii ako spíker a jeho talk si budeš môcť vypočuť 25. novembra ONLINE.

Už desať rokov pôsobí v Aténach ako architekt a urbanista, no svoje aktivity v poslednom období sústredí na rozvoj sociálnych inovácií. Platformou pre ich testovanie je samotné hlavné mesto, ktoré čelí výzvam ako zanedbaný verejný priestor, nedôvera v samosprávu, chudoba a migrácia. 

Haris hovorí: „Sociálne inovácie nie sú o budovách. Ide o hľadanie nových spôsobov, ako využiť kolektívnu inteligenciu našej spoločnosti a vyvinúť inováciu, ktorá bude odpoveďou na aktuálnu spoločenskú výzvu. Je to niečo, čo vytvárajú ľudia pre ľudí“.

O svoje skúsenosti sa rozhodol podeliť s mestami, ktoré vďaka iniciatíve Európskej komisie Urban Innovative Actions (UIA) vyvíjajú a testujú inovatívne riešenia. V úlohe UIA experta navštívil Slovensko, aby sa pozrel na napredovanie projektu Košice 2.0. Na Košiciach oceňuje, ako mesto dodnes profituje z obdobia, keď bolo Európskym hlavným mestom kultúry a ako túto cennú skúsenosť využíva v ďalšom rozvoji.

Klimatickú zmenu, migráciu a pandémiu Covid-19 považuje za výzvy, ktorým dnes čelia mestá po celom svete a ktoré zároveň vytvárajú priestor pre inovácie. Vraví, že mestá musia minimalizovať svoj negatívny vplyv na životné prostredie. S nádejou, že ešte nie je príliš neskoro. 

Art & Tech Conference as uskutoční 25. novembra 2021 v Košiciach.

Lístky: https://bit.ly/ATDConference_online